Kategorie
biznes trendy

Analityka w firmie!

Analityka w firmie – w pełni autonomiczne samochody bądź asystenci głosowi rozpalają stricte masową wyobraźnię. Rozwiązania takie stają się częścią szerszego zjawiska, jakim okazuje się być dynamiczny rozwój metod sztucznej inteligencji oraz systemów poznawczych. Nigdy wcześniej analityk stojący za tym rozwojem nie był tak szeroko komentowany. Wkrótce systemy te radykalnie zmienią działalność.

Analityka w firmie to czytelne zasady

Zastosowanie wszelkich metod analitycznych w biznesie ma długą tradycję i opracowało sposoby ich wykorzystania, nawet w przypadku bardzo złożonych algorytmów prognozowania lub optymalizacji. Rozwój sztucznej inteligencji i systemów poznawczych rodzi jednak pytania o wizję i kierunek zmian w obszarze analityki, a także o konsekwencje dla sposobu prowadzenia działalności i wykorzystania danych w procesie decyzyjnym. Analityka – wśród pojawiających się pytań najważniejsze są: czy rozwój sztucznej inteligencji i systemów poznawczych oznacza koniec tradycyjnie rozumianej analityki? Jakie są perspektywy i granice rozwoju tych rozwiązań? Co ten rozwój oznacza w praktyce dla firm i ich prezesów? Jak skutecznie wykorzystywać obecnie dostępne metody analityczne w procesach decyzyjnych i jakie zmiany należy przygotować, jeżeli chodzi o aspekt jakim jest analityka w firmie.

Aby odpowiedzieć na te zapytania, konieczne jest przyjrzenie się sztucznej inteligencji i systemom poznawczym zarówno z punktu widzenia użytkownika końcowego, jak i menedżera odpowiedzialnego za modelowanie procesów i wykorzystywanie danych w przedsiębiorstwie w odniesieniu do wdrożenie analityki dla firm. Następnym krokiem jest prześledzenie związków między tymi metodami a tradycyjną analizą i przyjrzenie się synergiom. Na koniec porównanie mechanizmów decyzyjnych – strategicznych, podejmowanych centralnie i operacyjnych, dokonanych na styku firmy z otoczeniem: klientów i dostawców.

Analityka business – trzeba jednak przyznać, że nawet rozwiązania wykorzystujące słabą sztuczną inteligencję działają z wyjątkową precyzją i wydajnością, wcześniej zarezerwowane dla ludzi. Na przykład algorytmy są w stanie wykryć różne formy raka na obrazach diagnostycznych ze skutecznością, jaką mogą pochwalić się doświadczeni radiolodzy. Dlatego wydaje się, że są to systemy o nadludzkich możliwościach. Są dokładne, wydajne i bezproblemowe. W przeciwieństwie do ludzi, pracują nieprzerwanie bez oznak zmęczenia lub utraty koncentracji. W końcu nikt nie spodziewa się, że system prowadzący autonomiczny samochód będzie rozproszony przez przydrożny billboard reklamowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *